Tuna Mali Müşavirlik

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Müjdesi


Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto para vergilendirmesi ile alakalı açıklama yaptı

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt: "Kripto varlıklardan vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var. Platformların kazançları, mâdencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu ân vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok."

"Vergilendirme için yasal düzenleme lazım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrımaddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi kanununa eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir."

"Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40'a varacak vergi konulabilir."

"Kripto varlıkların KDV'den istisna edilmesi gerektiğini, BSMV'nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek."

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris ŞENYURT: Kripto paralarla ilgili vergilendirme konuları henüz netleşmedi ancak yurt içi borsalarda işlem yapanlardan %5-10 ve yurt dışında işlem yapanlardan %40’a kadar vergi alacağız

 

Önceki Kazançlarda Vergilendirme Hakkında

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris ŞENYURT: “Kânunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.”